Hazır Site Kodları Web Siteniz İçin Hazır Site Kodları

 • Onur YURT
 • iletisim@hazirsitekodlari.com
 • 57

  Makale

 • 3

  Yorum

 • 8

  Kategori

Webmaster adına tüm bilgi ve paylaşım platformudur.

Senin Kodun

Ana Sayfa / Web Tasarım / Meta etiketlerini seo uyumlu nasıl kullanırız

Meta etiketlerini seo uyumlu nasıl kullanırız

Meta Etiketleri ve SEO

Meta etiketleri web sitemizde <head>..</head> etiketleri arasına yerleştirdiğimiz bir etiket grubu. Amacı arama motorlarını web sayfamız hakkında bilgilendirmek. Meta etiketlerini kullanarak Google gibi arama motorlarını web sayfamızın içeriği , başlığı ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgilendirebiliriz. Bir çok meta etiketi var, SEO için önemli olanları şu şekilde sıralayabiliriz.

SEO Uyumlu Title Etiketi Nasıl olmalı ?

Örnek : <title> Css nedir nasıl kullanılır – seninkodun.com </title>

Title etiketi bir web sayfasının başlığını arama motorlarına belirten etikettir. Aynı zamanda Google da arama motoru sonuçlarında mavi link olarak gördüğünüz kısmı title etiketi içerisine yazdığımız metinlerden alıyor. Öncelikle title etiketinin SEO’ya uygun kullanımı ile ilgili bir kaç bilgilendirme yapmak istiyorum.

 1. Title Etiketinin 55 karakter veya 512 px ‘den az olduğuna dikkat edin
  Google arama motoru ve diğer arama motorları arama sonuçlarında belli bir uzunlukta sayfaların başlıklarını link şeklinde gösterebiliyorlar. Kullanılan karakterlerin pixellerine göre bu oran değişmek ile birlikte , masaüstü görünümlerde 512 pixel’in üstünde olan metinler tam olarak görüntülenmeyecektir.
 2. Title etiketi içerisinde anahtar kelimemiz mutlaka geçmeli
  Her sayfamızın farklı bir anahtar kelimehedefi olduğunu düşünürsek  , Google arama motoru için en önemli etiketlerden biri olan title meta etiketi içerisinde bu anahtar kelimelerimizi geçiriyoruz. Mümkün olduğunca anahtar kelimemizi başlarda kullanırsak bize fayda sağlayacaktır. Anahtar kelimemizi title’in sonuna eklemiyoruz.
 3. Title meta etiketi mutlaka etkileyici olmalı ve marka ,website ismi içermeli
  Bizlerin title meta etiketi içerisine yazdığımız başlık , arama sonuçlarında kullanıcıların karşısına çıkacak. Google algoritması için title meta etiketi önemli olsa da , kullanıcının linki tıklayarak web sitemize gelmesi için de, kullanıcıyı etkilemesi gerekiyor. O yüzden title etiketi yazarken yaratıcı olmamız gerekiyor.
 4. Web site sayfalarımızın title  meta etiketleri farklı olmalıdır
  Örnek olarak 100 tane web sayfamız var , bunların 50 tanesi, aynı title’ı , başlığı içermemeli.Eğer mümkünse bütün başlıklarımız birbirinden farklı olmalı

Meta Description Etiketi ve SEO

Örnek : <meta name=”description” content=”xxx” />

Meta description etiketi bizim web sayfalarımız hakkında arama motorlarına bilgilendirme yaptığımız açıklama metinleridir. Bu metin sayesinde web master olarak bizler, arama motoruna sayfanın ne içerdiği hakkında bilgi vermiş oluruz. Geçtiğimiz yıllarda algoritmalarda değişken olarak kullanılan bir etiket olan meta description etiketi , fakat günümüzde Google tarafından da belirtildiği gibi meta description etiketi bir sıralama faktörü olarak kullanılmamaktadır.

 • Meta Description Etiketi 155 Karakterin Altında Olmalı
  Title meta etiketinde olduğu gibi, meta description etiketinde de kullanabileceğimiz bir karakter sınırı var. Bu karakter sınırı meta description etiketi için 150-160 arasındadır. Yine kullanılan karakterlerin pixelleri ile orantılı olarak değişkenlik göstermektedir. Güvenli bölgede kalmak için 155 karakterin altında meta desciption etiketi yazabilirsiniz.
 • Meta Description Etiketinin SEO’ya Dolaylı Etkisi : Tıklanma Oranı
  Google arama motoru arama sonuçlarında title’ın altında bulunan iki satırı meta description etiketinden almaktadır.Dolayısıyla kullanıcıya web sitemizin linkini tıklatabilmemiz için bu etiketin içerisinde etkileyici bir metin eklememiz gerekiyor.
 • Meta Description Etiketi Farklı Olmalı
  Yine title da olduğu gibi , meta description etiketi de her sayfamızda farklı olmalı.Sayfa sayımız kadar meta description etiketi farklılık içermeli.Bu konuda herhangi bir problem olup olmadığını web sitemizin Search Consolehesabından kontrol edebiliriz. Screaming Frogveya Deepcrawl gibi programlarla da title meta description etiketlerimizi kontrol edebilir, benzerlikleri ortaya çıkarabiliriz.

Meta Robots Etiketi ve İndeksleme

Örnek : <Meta Name=”Robots” Content=”INDEX, NOFOLLOW”>

Meta Robots etiketi Google ve diğer arama motorlarına web sayfasının indekslenmesi veya indekslenmemesi , ve linklerin takip edilmesi veya takip edilmemesi kararını ilettiğimiz etiketlerdir. Arama motorları botları web sayfalarına geliyorlar, indeksleyip kendi veri tabanlarına kayıt ediyorlar.Eğer biz web sayfamızın arama sonuçlarında gösterilmesini istemiyorsak, meta robots etiketini kullanabiliriz.

 1. Meta Robots Etiketi Index ve Noindex
  Meta robots etiketi içerisinde “index” komutunu kullanır isek , arama motoru sayfayı indeksleyecek, veri tabanına kayıt edecek ve arama sonuçlarında gösterecektir.”noindex” komutunu kullanır isek , arama motoru web sayfasını arama sonuçlarında göstermeyecektir. Dikkatli şekilde kullanılmalıdır, aksi takdirde web sayfamızını arama sonuçlarında gösterilmemesine sebep olabilir.
 2. Meta Robots Etiketi Follow ve NoFollow
  Arama motorları webi linkleri takip ederek tarar ve indekslerler. Meta Robots etiketini “follow” komutu ile kullanırsak Google web sayfasındaki tüm linkleri takip edecek , değer aktarımını yapacaktır.NoFollow komutu ile de , Google web sayfası üzerindeki linkleri takip etmeyecek, herhangi bir link değeri aktarımı yapmayacaktır.

Farklı Meta Etiketleri

Bu meta etiketlerinin dışında bir çok meta etiketi daha var. Önceki yıllarda keywords meta etiketi de oldukça fazla şekilde kullanılıyordu. Arama sonuçlarını manipule edici şekilde kullanımı sebebi ile Google artık bu etiketi sıralama faktörü olarak kullanmaktadır.

SEO Uyumlu HTML Etiketleri

Web sayfamız içerisinde kullandığımız html etiketlerinden bazıları SEO açısından oldukça önemlidir. Bu kısıda SEO uyumlu html etiketlerinden bahsedeceğiz.

SEO Uyumlu Heading Etiketleri – H1 H6 Etiketleri

Örnek : <h1>…</h1> – <h2>…</h2> – …<h6>…</h6>

Heading etiketleri web sayfamızdaki alt başlıkları önem sıralarına göre belirttiğimiz etiketlerdir. H1 ve H6 arasında kullanabileceğimiz toplam 6 heading etiketi var. En önemli başlık etiketi H1 başlık etiketidir.Sayfanın en önemsiz başlığı ise H6 etiketidir.Bu heading etiketlerinin tamamını kullanmak zorunda değiliz.

 1. Her Sayfada Bir Tane H1 etiketi kullanmalısınız
  Sayfanın ana başlığı olarak sadece bir tane H1 etiketi kullanmalısınız. Bu başlık Google algoritması tarafından sıralama faktörü olarak kullanılacaktır. Tabiki diğer başlıklarda olduğu gibi. H1 ana başlığınızda anahtar kelimenizin geçtiğinden emin olmanız önemli.
 2. Kategori , Alt Kategori ve Diğer H Etiketleri
  Sayfamızın içeriğinde alt kategori oluşturabilecek alt başlıklarda H2 etiketlerini istediğimiz sayıda kullanabiliriz. H2 etiketinde oluşturulan alt kategorinin de bir alt kategorisi veya nispeten daha önemsiz bir alt başlığı var ise H3 etiketini kullanabiliriz.
  Heading etiketleri SEO açısından önemli bir html etiketidir.

Rel Canonical Etiketi ve SEO

Örnek : <link rel=”canonical” href=”https://seninkodun.com/index.hml” />

Bir web sayfamızın oldukça benzer veya birebir kopyası olan farklı web sayfaları varsa o zaman bizler Google arama motoruna dikkate alınması gereken sayfayı rel canonical html etiketi ile işaret ediyoruz.

 1. Rel Canonical Etiketi Kullanımına Dikkat
  SEO için önemli olan rel canonical html etiketini kullanırken dikkatli olmamız gerekiyor. Arama sonuçlarında çıkmasını istediğimiz bir sayfada rel canonical etiketi kullanarak farklı bir web sayfasını işaret edersek , o zaman Google işaret edilen sayfayı orjinal olarak tanımlayacak ve rel canonical bulunan sayfamızı arama sonuçlarında göstermeyecektir.
 2. Kopya İçerik ve Rel Canonical Kullanımı
  Web sitemiz üzerinde aynı sayfanın bir çok benzeri hatta kopyası farklı URL adresleri ile erişilebilir olmaktadır. Rel Canonical html etiketi işte tam da bu noktada yardımcı olmakta. Tüm kopya ve benzer sayfalarda rel canonical etiketi kullanarak bir orjinal web sayfasını işaret edebilir , kopya içeriğin SEO açısından vereceği zararı ortadan kaldırabiliriz.

Görsel Alt Etiketi ve SEO

Örnek :

Google arama motoru web sayfamız üzerinde bulunan görsel ve videoların içeriğini anlayamıyor.Bu konuda farklı teknolojik gelişmeler olsa da , hala bu tam olarak mümkün değil.Web sayfamızda görsel kullanırken , görsel alt etiketi ile birlikte görselin ne olduğunu metin şekliyle Google’a bildiriyoruz.

 1. Görsel Alt Etiketi açıklayıcı olmalı
  Görsel alt etiketi içeriği olabildiğince görseli açıklayıcı olmalı, mümkün ise anahtar kelimelerimizi içermeli.
 2. Görsel Alt Etiketi farklı olmalı
  Bir sayfada bulunan her bir görsel için aynı metni kullanmamalı , bunun yerine her bir görseli açıklayıcı farklı görsel alt etiketi içeriği kullanmalıyız

BENZER KONULAR

Seo için en iyi bilgiler
Seo için en iyi bilgiler DEVAMI
 • 18 Haziran 2020 | 0 | 1153
Web Tasarım | Kategorisine Ait Yazıların Daha Fazlası...

KONU HAKKINDA (Yorum Yapılmamış) | SENDE YORUM YAP DESTEK OL!

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

BEN KİMİM?

Onur YURT

Web Developer And Coder

Merhaba arkadaşlar Adım Onur YÜRT Bursada doğdum ve yaşıyorum 2009 yılından itibaren web hayatına adım attım ve şuanda bulunduğum sayfayı açtım amaçım sizlere birşeyler öğretmek ve kazandırmak Web tasarım konusunda kendimi yeterince geliştirdiğime inanıyorum bu bilgileri zamanla siz değerli takipçilerime sunmak yeterince bildiğim kodlama diller Css3, Html5, Javascript ve Php dir.

POPULER KONULAR

Hazır Site Kodları Web Siteniz İçin Hazır Site Kodları...