Hazır Site Kodları Web Siteniz İçin Hazır Site Kodları

 • Onur YURT
 • iletisim@hazirsitekodlari.com
 • 57

  Makale

 • 3

  Yorum

 • 8

  Kategori

Webmaster adına tüm bilgi ve paylaşım platformudur.

Senin Kodun

Ana Sayfa / Php / Php ile neler yapabiliriz ?

Php | 4 Haziran 2020 | 0 | 1455
Php ile neler yapabiliriz ?

PHP ile her şey yapılabilir!
PHP esas olarak sunucu taraflı betik programlamaya odaklanmış bir dildir. Bu sayede diğer CGI programlarının, form verilerini toplaması, dinamik sayfa içeriği oluşturması veya çerezleri gönderip alma gibi yapabilecekleri her şeyi yapabilirsiniz. Ama PHP daha fazlasını yapabilir.
Sunucu Taraflı Programlama; Sunucu taraflı betik kodlama yapmak için ihtiyacınız olan şeyler, bir PHP yorumlayıcısı, bir web sunucusu ve bir web browser hepsi bu kadar.
Komut Satırı Programlama; Herhangi bir sunucu veya tarayıcı olmadan çalıştırmak için bir PHP betiği oluşturabilirsiniz. Bu şekilde kullanmak için sadece PHP ayrıştırıcısına ihtiyacınız var. Bu tarz kullanım genelde zamanlanmış görevlerde tercih edilir.

Masaüstü Programlama; PHP GTK grafik kullanıcı arabirimi ile masaüstü programlar yazabilirsiniz. Ancak sunucu taraflı programalaya odaklanmış bir dil olduğundan, bu alanda PHP’in iddialı bir dil olduğunu söylemeyiz.
PHP, Linux, bir çok Unix varyantı (HP-UX, Solaris ve OpenBSD dahil), Microsoft Windows, Mac OS X, RISC İşletim Sistemi ve muhtemelen diğerleri gibi tüm ana işletim sistemlerinde kullanılabilir.
PHP ile, işletim sistemi ve web sunucusu seçme özgürlüğüne sahibiz. Ayrıca, prosedürel programlama veya Nesne Yönelimli Programlama Object Oriented Programming (OOP) veya bunların her ikisinin bir karışımını kullanma seçeneğine de sahibiz.
PHP ile sadece HTML çıktısı ile sınırlı değiliz. PHP’nin yetenekleri arasında, PDF dosyalarının ve hatta videoların anında üretilmesi gibi şeylerde var. Ayrıca XHTML ve diğer XML dosyaları gibi herhangi bir metni kolayca çıktı alabiliriz. PHP, bu dosyaları otomatik olarak düzenleyebilir ve bunları yazdırmak yerine, sunucu tarafındaki bir önbellek oluşturarak dosya sistemine kaydedebilir.
PHP’nin en güçlü ve en önemli özelliklerinden biri de çok çeşitli veritabanlarına destek vermesidir. Veritabanı özellikli bir web sayfası yazarken, veritabanına özgü uzantılar (Örneğin; MySQL için MySQLi) kullanılarak veya PDO gibi bir soyutlama katmanı kullanılarak veya ODBC uzantısı aracılığıyla bir veritabanına bağlanmak inanılmaz derecede basittir.
PHP, farklı hizmetlerle LDAP, IMAP, SNMP, NNTP, POP3, HTTP, COM (Windows için) ve daha sayısız protokol aracılığıyla iletişim kurabilecek bir altyapıya da sahiptir. Hazır modüllerin haricinde ham ağ soketleri açıp bu soketler üzerinden istediğiniz bütün protokollerle çalışabilirsiniz. PHP, WDDX üzerinden sanal olarak sanal doku üzerinde, hangi dilde yazılmış olursa olsun tüm uygulamalarla haberleşebilir.
Ayrıca Java nesnelerinin oluşturulabilmesi ve şeffaf biçimde PHP nesneleri olarak kullanılabilmeleri önemli bir diğer özelliktir.
PHP’nin akılda kalan bazı özellikleri ve faydalarını sıraladık. Hepsini tek tek açıklamak yerine php.net sayfasında Yapılandırma ve Kurulum bölümünde ve İşlev başvuru kılavuzunda listelenen eklentilerin başlangıç bölümlerindeki açıklamalardan her bir eklenti için daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

BENZER KONULAR

Php ve tarihi nedir?
Php ve tarihi nedir? DEVAMI
 • 4 Haziran 2020 | 0 | 1392
PHP İle TC Kimlik No Doğrulama
PHP İle TC Kimlik No Doğrulama DEVAMI
 • 14 Mayıs 2020 | 0 | 1455
Php | Kategorisine Ait Yazıların Daha Fazlası...

KONU HAKKINDA (Yorum Yapılmamış) | SENDE YORUM YAP DESTEK OL!

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

BEN KİMİM?

Onur YURT

Web Developer And Coder

Merhaba arkadaşlar Adım Onur YÜRT Bursada doğdum ve yaşıyorum 2009 yılından itibaren web hayatına adım attım ve şuanda bulunduğum sayfayı açtım amaçım sizlere birşeyler öğretmek ve kazandırmak Web tasarım konusunda kendimi yeterince geliştirdiğime inanıyorum bu bilgileri zamanla siz değerli takipçilerime sunmak yeterince bildiğim kodlama diller Css3, Html5, Javascript ve Php dir.

POPULER KONULAR

Hazır Site Kodları Web Siteniz İçin Hazır Site Kodları...