Hazır Site Kodları Web Siteniz İçin Hazır Site Kodları

 • Onur YURT
 • iletisim@hazirsitekodlari.com
 • 57

  Makale

 • 3

  Yorum

 • 8

  Kategori

Webmaster adına tüm bilgi ve paylaşım platformudur.

Senin Kodun

Ana Sayfa / Php / Php ve tarihi nedir?

Php | 4 Haziran 2020 | 0 | 1391
Php ve tarihi nedir?

PHP NEDİR?

PHP, sunucu tarafında çalışan açık kaynaklı betik bir programlama dilidir. PHP kısaltmasının açılımı, Hypertext Preprocessor olarak ifade edilmektedir. PHP, yazım standardı açısından esnek bir yapıya sahip olduğundan öğrenim süreci oldukça hızlı ve basit bir dildir. Sunucu taraflı programlama dilleri arasında en çok tercih edilen dilin PHP olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
Bir betik dili genel anlamda, diğer programlama dilleriyle bütünleşmek ve
iletişim kurmak için tasarlanmış bir programlama dilidir. Betikler doğrudan NOT kaynakkodundançalıştırılır.Diğerprogramlamadilleriileyazılankodlarhazır hale getirilmeden önce, makine koduna çevrilip, sonuç olarak üretilen prog- ram çalıştırılırken, betik kodları yorumlayıcı (interpreter) tarafından doğrudan
okunur ve yorumlanır.

Örneğin; JavaScript, PHP, Python, Ruby, VBScript

PHP’nin Tarihi

Rasmus Lerdorf tarafından 1994 yılında, C dili ile CGI (Common Gateway Interface) dizisi olarak PHP’nin ilk görünümü oluşturuldu. Lerdorf’un amacı web sayfasının çevrimiçi trafiğini ölçmekti. Bu amaçla yola çıkan Lerdorf zamanla dile veritabanı yönetimi ve basit web uygulamarı yapılabilecek özellikleri eklemeye başladı. Dile ilk ismini veren tanım bu aşamada ortaya çıktı.
Lerdorf, Andi Gutmans ve Zeev Suraski isimli geliştiriciler ile 1997 yılında işbirliği yaparak, PHP’yi tamamen bağımsız ve kararlı bir dil olarak tekrar yazmak için çalışmaya başladı ve dilin bugünkü yapısına benzer ilk versiyonu ortaya çıktı. Bu gelişimi dilin adında da değişiklik yaparak duyurdular. Artık PHP (Hypertext Preprocessor) olarak bilinecekti. Bu aşamada dilin versiyonu PHP 3 olarak adlandırıldı. Bu sürecte sunucu tarafında işlem yapan ve HTML içine yerleştirilip çalıştırılabilen betik dili mantığı geliştiricilerinin büyük ilgisini çekti.

3. Sürümün yayınlamasınından kısa bir süre sonra, 1998 yılı kış aylarında Andi Gutmans ve Zeev Suraski dili geliştirmek için dilin çekirdeğini tekrar yazmaya başladılar. Amaçları komplex işlemlerde dilin performansını artırmak ve dilin kod tabanının (code base) modulerliğini geliştirmekti. Bu sayede üçüncü taraf bir çok veritabanı ve API desteklenmiş olacaktı ancak dilin hali hazırdaki yapısı (PHP 3) bu yapılara tam olarak uyumlu değildi.
1999 yılında PHP’nin yeni yorumlayıcı motoru olan Zend Engine tanıtıldı ve PHP4 ortaya çıkmış oldu. Zend Engine ismi geliştiricilerin ilk isimlerinden oluşacak şekilde seçildi. (Zeev ve Andi). Bu sürümün oldukça gelişmiş performansına ek olarak, PHP 4, birçok web sunucusu desteği, HTTP oturumları, çıktı arabellekleme, kullanıcı girişini ele almada daha güvenli yollar ve birkaç yeni dil yapısı gibi diğer önemli özellikleri içeriyordu.
Günümüzde PHP versiyonları arasında %83.9 oranda en çok kullanan sürüm olan PHP 5, (2018 Mayıs) uzun geliştirme sürecinin sonunda Zend Engine 2.0 ile birlikte temmuz 2004’te piyasaya sürüldü. Çekirdeği, yeni nesne modeli ve yeni bir çok özellikle birlikte geliştirildi.
2015 yılında ise PHP 7 ya da farklı bir isimle PHPNG (PHP Next Generation) yeni özellikler karşımıza çıktı. Bu sürümün en önemli özelliği ise daha az kaynak ile 2 kata kadar daha yüksek performans. Buna ek olarak PHP 5’in günümüz de en stabil ve en çok kullanılan alt versiyonu olan PHP 5.6 ile yazılan tüm kodların PHP 7’de desteklenmesi, geçiş ve öğrenme sürecinin en büyük artısı diyebiliriz.

BENZER KONULAR

Php ile neler yapabiliriz ?
Php ile neler yapabiliriz ? DEVAMI
 • 4 Haziran 2020 | 0 | 1454
PHP İle TC Kimlik No Doğrulama
PHP İle TC Kimlik No Doğrulama DEVAMI
 • 14 Mayıs 2020 | 0 | 1455
Php | Kategorisine Ait Yazıların Daha Fazlası...

KONU HAKKINDA (Yorum Yapılmamış) | SENDE YORUM YAP DESTEK OL!

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

BEN KİMİM?

Onur YURT

Web Developer And Coder

Merhaba arkadaşlar Adım Onur YÜRT Bursada doğdum ve yaşıyorum 2009 yılından itibaren web hayatına adım attım ve şuanda bulunduğum sayfayı açtım amaçım sizlere birşeyler öğretmek ve kazandırmak Web tasarım konusunda kendimi yeterince geliştirdiğime inanıyorum bu bilgileri zamanla siz değerli takipçilerime sunmak yeterince bildiğim kodlama diller Css3, Html5, Javascript ve Php dir.

POPULER KONULAR

Hazır Site Kodları Web Siteniz İçin Hazır Site Kodları...