Hazır Site Kodları Web Siteniz İçin Hazır Site Kodları

 • Onur YURT
 • iletisim@hazirsitekodlari.com
 • 57

  Makale

 • 3

  Yorum

 • 8

  Kategori

Webmaster adına tüm bilgi ve paylaşım platformudur.

Senin Kodun

Ana Sayfa / Wordpress / WordPress nedir Faydalı bilgiler

Wordpress | 9 Haziran 2020 | 0 | 1022
WordPress nedir Faydalı bilgiler

WordPress nedir?

WordPress, PHP’de kodlanmış çevrimiçi yani güncelleme diğer adıyla iyileştirme alan aynı zamanda açık kaynaklı yazılmış gelişmiş bir web sitesi oluşturma aracıdır.
WordPress ile ne tür siteler yapabilirim?
Blog sitesi oluşturabilirsiniz veya etkili bir haber sitesi kurabilirsiniz,  müzik sitesi ya da film sitesi yapabilirsiniz, ürünlerinizi tanıtacağınız kapsamlı bir E-Ticaret sitesi de yapabilirsiniz,
Fotoğraflarınızı sergileyebileceğiniz kişisel bir siteden tutun kurumsal bir kimliğe sahip büyük bir şirketin sitesini de kolaylıkla inşa edebilirsiniz.
Kısacası aklınıza gelebilecek sıra dışı bir site yapmanıza olarak tanımaktadır.

WordPress dünyada gerçekten kullanılan bir Web aracımıdır?

WordPress dünyada içerik yönetim sistemleri arasında %60’lık kullanım oranıyla en çok kullanılan CMS (Content Management System) altyapısıdır. Bu sistemin kullanıcılar için birçok avantajları mevcuttur. WordPress sistemi sürekli güncel tutulduğundan gelişen teknoloji karşısında sistemin açığı imkânsız seviyesine yaklaşmaktadır. CMS sistemleri arasında dinamik ve kullanımının kolay olması ile içerik yönetim sistemleri arasında en büyük pazara sahiptir. Birçok yazılım firması bu sistem için özel tema ve eklentiler hazırlamaktadır.

İhtiyaca uygun tema seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Tema seçimi yaparken öncelikle nasıl bir site kurmak istiyorsanız ona yönelik bir tema seçmeniz sizin için ileride zaman kayıplarına yol açmamak için çok önemlidir. İhtiyaçlarınız doğrultusunda bir tema seçimi yapınız. Eğer PHP ve CSS bilginiz mevcutsa almış olduğunuz tema üzerinde de rahatça değişikliğe gidebilirsiniz.

Satın alacağınız temada;
Temanın güncellenme sıklığı önemlidir. Asıl önemli olansa
Satış sonrası size sağladığı destektir.
Tema kurulumu yaptıktan sonra her hangi bir ihtiyaç durumunda maillerinize ne kadar sürede dönüyorlar,
Maillerinize dönüş yapıldığında beklentinizi karşılar bir cevapla dönülüyor mu?
Gelen cevap maillerinde ihtiyaçlarınıza karşılık bulabiliyor musunuz?
Cevap mailleri ile sizi çözüm noktasında geçiştiriyorlar mı?
Bu tamamen satın aldığınız temayı satın aldığınız firmanın tutumuyla ilgili bir durumdur. Her firmanın tutumu ve geri dönüş süreleri aynı değildir. Bu farkı birden çok tema denediğiniz zaman elde edeceğiniz bir tecrübedir. Bundan dolayı size uygun tema ve hizmet veren firmayı bulmanız biraz zaman gerektirir. Bu süreçte birçok temayı kullanmayı da öğrenmiş olursunuz. Mail yazışmalarınız genelde İngilizce olarak gerçekleşmektedir.

Popüler temalar güncelleme sıklığı çok olmasına rağmen satış sonrası destek için size geri dönüşleri bazen çok zaman almaktadır.
Popülerliği az temalar bazen size satış sonrası hiç beklemediğiniz kadar avantaj sağlayabilir. Yazılımcıları daha ilgili ve size yardım noktasında daha hevesli olabilirler. Tema seçmeden önce üzerine basarak yineliyoruz, temanın ihtiyaçlarınızı karşılamasına dikkat ediniz. İhtiyacınız olan temayı belirledikten sonra internette o tema ve desteği hakkında yorumları araştırınız. Belirlediğiniz tema ile ilgili daha önce sorunla karşılaşan kullanıcıların yorumlarını dikkatle okuyunuz.

WordPress site kurarken iki yol izleyebilirsiniz;
1. Siteyi WordPress resmi sitesinden indirip kendiniz yükleyebilirsiniz.
2. Kullandığınız Hosting firmasının C-panelinden otomatik kurulum yapabilirsiniz.

WordPress site kurarken Bilmeniz gereken önemli noktalar;

WordPress sorunsuz çalışması için kurulumu yapacağınız sunucunun Linux tabanlı bir servis hizmeti sunması gereklidir. Ayrıca size sağlayacağı veritabanı MySQL desteği bulunmalıdır.
Windows tabanlı sunucularında da WordPress kurulumunu Performans açısından tavsiye etmiyoruz.

WordPress ücretsiz bir web sitesi oluşturma aracıdır. Geliştirilmesi için yapılan temalar ve eklentiler ücretli olarak satılmaktadır.
Kuracağınız eklentiler iyi araştırdıktan sonra kurmanızda fayda vardır. İhtiyacınız olmayan eklentiyi yüklemeyiniz.
Sitenizin hızında düşüşe sebep olabilirsiniz. Site hızının düşük olması iyi bir SEO çalışması için istenmeyen bir durumdur.

https://gtmetrix.com/
https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=tr

Sitenizin hızını bu adresten inceleyebilirsiniz.
İyi bir site hızı için ihtiyacınız olanlar iyi bir hizmet sunan Hosting firması ve tabiki sunucuların ülkemizde olması, kaliteli bir tema, kullanılan resimlerin optimize edilmiş olması, inline CSS ve inline JavaScript kodlarının olmaması son olarak Cache eklentisi kullanmanız önemlidir.

Evet arkadaşlar şuna okuduğunuz konumuzun sonuna gelmiş bulunmaktayız. Sosyal medya hesaplarınızdan konuyu paylaşarak bizlere destek olmuş olur sitenizde paylaşacaksanız eğer kaynak belirtirseniz mutlu etmiş olursunuz. Şimdiden Teşekkür ederim! Aklınızda soru veya anlamadığınız kısım var ise yorum olarak veya iletişim bölümünden bana özel mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz. İyi kodlamalar #seninkodun

BENZER KONULAR

Wordpress | Kategorisine Ait Yazıların Daha Fazlası...

KONU HAKKINDA (Yorum Yapılmamış) | SENDE YORUM YAP DESTEK OL!

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

BEN KİMİM?

Onur YURT

Web Developer And Coder

Merhaba arkadaşlar Adım Onur YÜRT Bursada doğdum ve yaşıyorum 2009 yılından itibaren web hayatına adım attım ve şuanda bulunduğum sayfayı açtım amaçım sizlere birşeyler öğretmek ve kazandırmak Web tasarım konusunda kendimi yeterince geliştirdiğime inanıyorum bu bilgileri zamanla siz değerli takipçilerime sunmak yeterince bildiğim kodlama diller Css3, Html5, Javascript ve Php dir.

POPULER KONULAR

Hazır Site Kodları Web Siteniz İçin Hazır Site Kodları...